KBA Sp z o.o.
Al. Jerozolimskie 81, 02-001 Warszawa
Biurowiec Central Tower piętro 17
tel. +48 22 522 23 90
fax +48 22 522 23 91
e-mail: kba@kba.com.pl
www.kba.com.pl
NIP: 521-008-96-06,
Regon: 011089780
Zarząd: Tomasz Budziak
Zarejestrowana w: Sądzie Rejonowym dla m. St. Warszawy w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem rejestrowym:
KRS: 0000078695
Nr ewid. KIBR: 84
Wysokość kapitału zakładowego: 90 000 zł
Specjalnie dla rodzin biznesowych przygotowaliśmy usługę Family Office to stałe wsparcie w zarządzaniu i kontroli nad majątkiem oraz interesami rodziny, stworzenie i prowadzenie odpowiednich struktur administrujących sprawami rodziny, nie tylko w sferze majątku ulokowanego w biznesie ale i poza nim.
Dla dostawców usług profesjonalnych dla biznesu, czyli dla kancelarii prawnych, doradców podatkowych, biur maklerskich a także dla rodzin, które chcą stworzyć własne struktury zarządzania interesami rodziny, mamy przygotowaną ofertę Family Office Solutions, czyli rozwiązanie polegające na wsparciu tych dostawców i rodzin biznesowych w obszarach, które być może nie są ich specjalnością, choć są oczekiwane przez obsługiwanych przez nich klientów rodzinnych. Chodzi głównie o obszary związane z rachunkowością, raportowaniem dla celów zarządzania i kontroli, spisów majątku i ich aktualizacji, obsługa administracyjna.
Zmiana pokoleniowa to przede wszystkim problem zarządzania i przywództwa tak w biznesie jak i w rodzinie. Natomiast rozwiązania prawne są jedynie niezbędnym narzędziem realizacji celów biznesowych i rodzinnych. Zarządzanie sukcesyjne to kompleksowa usługa przygotowania i przeprowadzenia rodziny i firmy przez proces sukcesji lub pozyskania inwestorów. Planowanie sukcesyjne obejmuje diagnozę przygotowania do procesu sukcesyjnego, plan niezbędnych zmian i działań, przegląd majątku i zobowiązań rodziny, przygotowanie odpowiedniej struktury prawnej.
Od 2023 roku można zakładać fundacje rodzinne w Polsce. Dzięki temu polski biznes rodzinny będzie miał dostępne prawne narzędzia sukcesji, które do tej pory były dostępne jedynie za granicą. Ryzyko dezintegracji biznesu i rodziny z powodu zmiany pokoleniowej może być znacznie pomniejszone, jeśli statut i mechanizmy zarządzania fundacją rodzinną będą nie tylko dobrze przemyślane, ale i obsługiwane bez względu na stopień zaangażowania fundatorów. Dobrze zaprojektowana i zarządzana fundacja rodzinna powinna wręcz zakładać zmniejszenie aktywnego udziału beneficjentów w codziennym administrowaniu i podejmowaniu decyzji.